فرش چی بخریم؟

یکی از مهمترین عناصرچیدمان هر خونه‌ای فرشه! فرش‌های ایرانی تنوع خیلی زیادی دارند، شاید شما هم جزو آدم‌هایی هستید که تو انتخاب فرش دچارسردرگمی میشند و نمی دونند چه طرح، رنگ و اندازه ای برای خونه‌هاشون مناسبه. ما اینجا چندتا از ویژگی‌های فرش‌رو براتون میگیم که میتونه موقعه انتخاب فرش کمکتون کنه.

1398/12/22

میرا عسگرپور
2
1
( % 100 ) 1
179

فرش چی بخریم؟

اول ازهمه وسایل، فرش بخرید! 

وقتی می‌خواید وسایل خونه بخرید یا چیدمان خونتون‌رو عوض کنید، قبل از همه چیز فرش خونتون‌رو انتخاب کنید. اینطوری انتخاب مبلمان و سایروسایل دکوراتیو خونه براتون خیلی راحت ترمیشه و خیلی آسون می‌تونید فرش و سایر وسایل خونه‌رو هماهنگ با هم انتخاب کنید. 

چه فرشی برای چه فضایی ؟ 

از فرش‌های با بافت ظریف و لطیف برای فضاهای مثل اتاق‌خواب واتاق‌پذیرایی که رفت و آمد کمتری داره استفاده کنید و برای فضاهایی مثل نشیمن که پررفت و آمده، از مدلهای ضخیم و بادوام استفاده کنید.


فرش چی بخریم؟

اندازه فضا هم خیلی تو انتخاب فرش مهمه، برای فضاهای بزرگ رنگ‌های گرم و تیره مناسبه و برای فضاهای کوچیک فرش‌های با رنگ روشن بهتره، چون باعث بزرگتر دیده شدن فضا میشه.


فرش چی بخریم؟

فرش چی بخریم؟

برای اتاق‌خواب هم بهتره از فرش‌های با رنگ روشن و خنثی استفاده کنید رنگ‌هایی مثل سفید،آبی و سبز باعث آرام‌بخش شدن فضای اتاق میشه.


فرش ماشینی یا دستبافت؟


فرش‌های دستبافت به دو دسته ابریشمی و پشمی تقسیم می‌شوند: 

فرش‌های ابریشمی بافت ریزتر، ظرافت بیش‌تر وقیمت بالاتری نسبت به بقیه فرش‌های پشمی دارند. 

فرش‌های پشمی قیمت پایین‌تر و ظرافت کمتری دارند، اما مثل فرش‌های ابریشمی، زیبایی خاص فرش‌های دستبافت‌رو هم دارند. 

فرش‌های پشمی، انتخاب مناسبی برای افرادی هست که برای اتاق نشیمن هم فرش‌ دستبافت‌رو ترجیح میدند. 

جنس نخ فرش‌های ماشینی، از نایلون وپلی‌پروپلین هست. 

 درصد نایلون فرش‌های ماشینی بالاست و خیلی آسون آلودگی‌هارو جذب میکنه، اما فرش‌های دستبافت مو و آشغال به خودشون نمی‌گیرند. 

ولی اگر بودجه‌ی کافی برای خرید فرش دستبافت ندارید، می‌تونید فرش‌های ماشینی ای‌ رو انتخاب کنید که تراکم بالا، تعدادگره زیاد و استحکام بیش‌تری دارند. 

این ویژگی‌ها در فرش هم باعث کم‌تر جمع شدن گردوخاک و آلودگی میشه. 

همچنین فرش‌هایی که تو بافتشون اولفین دارند هم، آلودگی و گردوخاک جذب نمی‌کنند، خیلی سریع تمیز می‌شند و در برابر رطوبت مقاوم هستند، اما به مرور زمان حالت اصلی خودشون‌رو از دست میدند وکش میان. 

ولی در مقابل فرش‌هایی که تو بافتشون نایلون استفاده شده، نسبت به بقیه فرش‌ها ارزون‌تر و بادوام‌تر هستند و در برابر تغییرشکل مقاوم‌ترند. 

اندازه فرش هم خیلی مهمه، سعی کنید فرش‌های متوسط یا کوچیک انتخاب کنید که جابجایی و تمیزکردنش آسون‌ترباشه، همچنین اندازه‌ی فرش باید طوری باشه که حداقل پایه های جلویی مبل، روی فرش قرار بگیرن.


چطور فرش اصل‌رو تشخیص بدیم؟


1. شناسنامه‌ی فرش‌رو با دقت بخونید. اگر اطلاعات فرش ناقصه، به اصل بودنش شک کنید! 

2. تراکم، شانه و لطافت فرش‌رو بررسی کنید. فرش‌رو لمس کنید و تا کنید. هرچه فرش، سفت‌تر و محکم‌تر باشه میزان تراکم و شانه اون بالاتره همچنین ارتفاع نخ‌خواب هم حداقل ۷ تا ۸ میلی‌متر باشه 

3. اگر فرش ماشینی اصل باشه، باید پشتش دستبافت گونه باشه یعنی گره‌هاش مشخص و قابل لمس باشه. 

4. فرش‌های با جنس نخ پلاستیک‌رو با نخ آکریلیک اشتباه نگیرید. چون اگه جنس فرش پلاستیکی باشه، باعث بروز حساسیت و مشکلات نظافتی میشه. فرش آکریلیک بوی نفت و پلاستیک نمیده و موقعه لمس فرش، دستتون احساس چسبندگی نمیکنه، پرزدهی کم و مقاومت زیاد دربرابر نور و گرما داره و همچنین رنگ‌هارو شاداب‌تر نشون میده.


فرش چی بخریم؟

از همراهی شما عزیزان ممنونم اگر این مقاله براتون مفید بود، برای سایر دوستانتون هم بفرستید و منتظر مقاله‌ی دوم از موضوع جذاب فرش باشید!


فرش چی بخریم؟
فرش چی بخریم؟
فرش چی بخریم؟
فرش چی بخریم؟

برچسب ها :نظرات

علی حمزه :

ممنون از مقاله خوبتون:)


تبلیغات