معماری سریال بازی تاج و تخت

سفری معماری به هفت اقلیم و سرزمین های اطرافش

1397/02/03

علی حمزه

به امید روزی که در خانه رویاهایمان...

2
0
( % 0 ) 0
352

هشدار: برای آنهایی که هفت فصل اول را تماشا نکرده‌اند، امکان دارد داستان لو برود.


اکنون لحظه‌ای فرا رسیده است که میلیون‌ها نفر  متعصبانه انتظار تکلیف تخت پادشاهی را می‌کشند: سریال بازی تاج و تخت محصول کمپانی اچ.بی.او برگشته است، و اینترنت پر از گفتگوهایی راجع به رشد دنریس تارگرین، سرنوشت سرسی لنیستر و خونسردی بی نظیر آریا استارک است. قبل از حاکم کردن صرف احساسات جدی در سریال( جدا: لطفا نگذارید دوباره جان اسنو بمیرد)، این لحظه، شانس لذت بردن و غرق شدن در زیبایی بی‌حد و حصر قلعه‌های بلند، بندرهای پر جنب و جوش و شهرهای پرسروصدا را هم با خود به همراه می‌آورد.

Image title

سریال بازی تاج و تخت به خاطر جلوه‌های سینمایی غنی اش معروف است، تولید چنین شاهکاری اصلا ساده نیست. در مصاحبه با اتحادیه طراحی استرالیایی، طراح اصلی و دانشجوی سابق معماری "دبورا ریلی"، جزئیات چالش‌های حماسی و جهانگردی در دست‌یابی به جو مطلوب برای کار نمایشی در یک بازه زمانی کوتاه را روایت میکند: ما به مدت ۲۰۰ روز در حال حرکت و جابجایی هستیم و برنامه زمانی‌مان بسیار دشوار است چرا که قطعا من نمی‌توانم در آن واحد همه‌جا باشم." رایلی افسوس می‌خورد.

ما سال گذشته ۶۵ کارت ویژه هواپیما داشتیم و همچنان کافی نبود. طراح کار تاکید می‌کرد که گروه نه تنها باید یک پس زمینه زیبا خلق کند، بلکه در واقع باید بخش انتقادی داستان را هم شکل بدهد- و اینجا جایی است که معماران، داستان سرایان، محیط ساخته شده را میتوانند در الهام پذیری مخاطب تاثیر گذار کنند." یافتن جلوه‌های بصری کلیدی که داستان را بهتر کند، می‌تواند خیلی سخت باشد"، ریلی اینطور می‌گوید." اغلب من به معماری و معماران نگاه می‌کنم. به مکان‌هایی که سفرکرده‌ام هم فکر می‌کنم، به ساختمان‌هایی که دیده‌ام و مهمتر از همه، به احساسم وقتی در آن مکان‌ها بوده‌ام نیز عمیقا فکر می‌کنم. روانشناسی فضا برایم بسیار مهم است. با پیش بینی داغ فصل جدید، یک سفر معماری به هفت اقلیم سریال بازی تاج و تخت داشته باشید.


سرزمین جلوس پادشاهان

Image title

پایتخت هفت اقلیم و یکی از تکراری‌ترین مکان‌های فیلم برداری سریال بازی تاج و تخت، الهام گرفته شده از یک کلان شهر قرون وسطایی در جهان واقعی است و برای ارائه چشم‌اندازهای مختلف برای خطوط داستانی متغیر نمایش آن تغییر کرده است. در فصل یک، سنگ‌هایی با رنگ گرم و قلعه‌های بالای صخره در کشور مالت برای فضاهای شهری نمایش مورد استفاده قرار می‌گرفت. قسمت‌های اوج سریال قلعه خوش منظره ی مانوئل را در خود جای داده است، که پس زمینه‌ای برای یک صحنه دلخراش ارائه می‌دهد: سربریدن وحشیانه ند استارک به دست پسر روانی و محبوب پادشاه، جفری باراتیون.

Image title

پشت‌بام‌های قرمز رنگ دوبرونیک و دیوار‌های سنگی جاودان یک فضای ایده‌آل برای درام بی پایان پایتخت فراهم می‌آورد.

Image title

یک شهر تاریخی در کرواسی و فضای پیرامون آن ، تعدادی مکان فیلم‌برداری چشم‌نواز روی صخره‌های بالای امواج دریای مدیترانه به نمایش در می‌آورد. با یک صخره به ارتفاع ۳۸ متر و نمایش دیواره‌هایی با ضخامت بالای ۱۲ متر، "فورت لوریجناک" یکی از جلوه‌های دنیای واقعی برای قلعه قرمز می‌باشد، جایی که شاه تامن روی یک تخت آهنین ساختگی و کنایه آمیز حداقل تا اکنون نشسته است.


مقاله مرتبط: ۹ سبک الهام گرفته شده از سریال بازی تاج و تخت برای خانه

وینترفل

Image title

شباهت‌های زیادی می‌توان بین آسمان‌های خاکستری و تپه‌های بادی وینترفل و مناظر روستایی بریتانیا قائل شد، پس این بدان معناست که تعدادی مکان فیلم‌برداری برای این قلمرو شمالی در ایرلند شمالی و اسکاتلند وجود دارد. اول از همه، قلعه نگهبانی باشکوه، نیمی کلاسیک - نیمی قرون وسطایی که به بزرگترین خلیج بریتانیا مشرف است، دریاچه استرانگ فورد در فصل‌های اول در حیاط قلعه پیشین استارک‌ها به نمایش در آمد.

Image title

Image title

آن طرف دریای ایرلندی، قلعه دون در اسکاتلند یک فضا برای نمایش وینترفل در قسمت‌های آغازین سریال بود. این قلعه قرون وسطایی خیلی قبل‌تر از این‌ها به شهرت سینمایی رسیده بود. در سال ۱۹۷۵ درکارهای "مونتی پایتون" و "جام شراب مقدس" به نمایش در آمده است، اما یک فضای به مراتب تاریک‌تر و مغموم‌تر در بازی تاج و تخت به وجود آورد، آن زمان که جنگ برای به دست گرفتن کنترل شمال منجر به اعمال روش‌های مختلف خشونت شد. در هفته‌های پیش‌رو منتظر صحنه‌های معرکه باشید.


میرین

Image title

شمالی‌ترین شهر در بین این سه شهر- که به عنوان خلیج بردگان شناخته می‌شود، میرین به طرز مرموز و پیچیده‌ای با طراحی‌های الهام گرفته شده از معابد باستانی مایان‌ها تا اقامتگاه‌های قرن ۲۰‌ام، با جزئیات ساخته شده است.

Image title

ثروتمند‌ترین ساکنان در اهرام باشکوه که به شبکه‌ای از قلعه‌های سنگی متصل شده است، زندگی می‌کنند. بسیاری از صحنه‌های میرین در قلعه‌های کروات "کلیس" گرفته شده است، یک سازه ۲۰۰۰ ساله که از میان سنگ‌های نزدیک شهر جنوبی " اسپلیت" سر بر آورده است.

Image title

از میان تمام فضاهای سریال، قصر دنریس تارگرین در میرین شاید جذاب‌ترین سازه از نظر معماری باشد. جزئیات احیا شده مایایی پناهگاه‌های مشهور "فرانک لودرایت" در لس آنجلس به ویژه خانه‌های سنتی "میلارد" و " انیس"، قطعا در میان بالکن‌های پرنقش و نگار سنگی در سازه‌های مثلثی شکل دنریس کاملا مشهود است. در ضمن، پنجره‌های شیشه‌ای از جنس سرب، معماری مشهور معماران آمریکایی را یادآور می‌شود، یک چشم‌انداز شگفت‌انگیز برای مذاکرات سیاسی تعیین کننده مادر اژدهایان را بوجود می‌آورد.


براووس

Image title

شهر آزاد براووس سبک معماری خود را از شهرهای بندری مدیترانه‌ای الهام گرفته است مثل ونیز، تعداد زیادی جزیره که با پل‌های سنگی کوچک به هم متصل شده‌اند. د فصل پنجم، اعضای فیلم به کرواسی برگشتند تا شهر قرون وسطایی "سیبنیک" را در اختیار بگیرند، یک مکان پرسروصدا و رو به دریا که شامل ۴ قلعه می‌باشد.

Image title

هنگام گشت و گذار در این خیابان‌های قرون وسطایی، شاید حتی هنگام مواجه شدن با خانه‌های سیاه و سفید غافلگیر شوید، پیش نمایش تالار گردهم‌آیی شخصیت‌ها که پیش‌بینی‌ها را برای فصل بعدی افزایش داد تا تب و تاب فضا را داغ کند.

Image title

با ایستادن در ورودی بندر پرجنب و جوش، تایتان‌های جاودانه شهر براووس قطعا نسخه مجهزتری برای یکی از عجایب هفتگانه باستانی جهان است، مجسمه غول پیکر "رودز". اگر چه اندازه و جنبه‌های تزئینی این مجسمه غول پیکر به عنوان یکی از سازه‌های شگفت‌انگیز بازی تاج و تخت ظاهر می‌شود، آن طور که ممکن است فکر کنید از واقعیت پاک نمی‌شود- یک معمار در حال برنامه‌ریزی است تا شمایل مجسمه رودز را به عنوان یک اثر توریستی و ساختگی-سنتی برای قرن ۲۱ بازسازی کند.


کارث

Image title

ساحل جنوب شرقی اسوس -قاره بزرگ شرقی– کارث توسط مردم‌اش اشاره دارد به" بزرگ‌ترین شهری که تا به حال بوده یا خواهد بود". این کاملا یک ادعاست، اما ستون‌بندی‌ها و حیاط‌های کارث به طرز غیر قابل انکاری زیبا و حیرت انگیزند. عوامل فیلم بار دیگر به کرواسی سفر کردند تا ماهیت این شهر بزرگ تجاری را دریابند، و مکان ایده‌آل‌شان را در یک صومعه خوش منظره در جزیره لوکروم، یک بندرگاه تماشایی در دریای آدریاتیک پیدا کردند.

Image title

Image title

به سرزمین اصلی کرواسی بازمی‌گردیم، قصر "رکتور" در دوبرونیک به خاطر حیاط زیبایش قابل تحسین است، مکانی که دنریس با شاه تند خو مجادله می‌کرد. این فضای روشن، محاصره شده توسط ستون‌ها و پله‌های تزئینی سنگی، زیبایی‌های کارث را متجلی می‌کند و مجسمه‌های‌اش آن را با عنوان یکی از ثروتمندترین شهرها در جهان سریال بازی تاج و تخت معرفی می‌کند. این‌هاست که شما را وادار می‌کند با یک هواپیما پرواز کنید - یا شاید با یک اژدها - و در این تابستان به سرزمین‌های مدیترانه‌ای بروید!

ممنون از توجه شما!


برچسب ها :نظرات


تبلیغات