۱۰ نقطه غیرمنتظره در خانه برای رشد گیاهان، سبزیجات و گیاهان معطر و دارویی

برای رشد گیاهان خوراکی مورد علاقه‌تان نگاهی به باغچه‌های خانگی بیرون یا سکوهای بلند حیاط خلوت بیندازید.

1398/03/18

علی حمزه

به امید روزی که در خانه رویاهایمان...

2
0
( % 0 ) 0
528


اگر خانه‌تان فضای سنتی زیادی برای کاشت و پرورش گیاه به شما ارائه نمی‌کند یا اگر به دنبال آن هستید که کمی بوته‌ها یا سبزی‌های معطر بیشتری در این فصل بکارید، این لیست که پر از ایده‌های خلاقانه برای نقاط کاشت گیاه است را برای خودتان ذخیره کنید. از باغ‌های سبزیجات حیاط جلویی تا کاهو‌های رشدکرده در بالکن و دیوارهای زنده و گیاه کاری شده، ایده‌ها نوآورانه گردآوری شده در باغچه‌های زیر، به شما کمک خواهد کرد تا میوه‌ها، سبزیجات و گیاهان دارویی بیشتری در خانه پرورش دهید.

پرورش گیاه در خانه

۱. حیاط جلویی

اگر چه ایده‌ای است که در حال کسب محبوبیت است، اما هنوز حیاط‌های جلویی اولین فضایی نیست که ما برای پرورش سبزیجات در نظر می‌گیریم اما بسته به محیط خانه‌تان، حیاط‌های جلویی می‌توانند فضاهای آفتاب گیر که گیاهان خوراکی می‌توانند رشد و نمو کنند را به شما نشان دهند. اینجا طراح منظره به نام "امی ویت وورث" از یک حیاط جلویی شیب‌دار و آفتاب‌گیر در پورتلند اورگون بهره گرفته است تا باغچه‌های تفکیک شده پر از نخود فرنگی، کاهو و دیگر گیاهان خوراکی را پرورش دهد.

تذکر: قبل از کاشت گیاه با شهرداری محل زندگی‌تان هماهنگ کنید، چرا که بعضی محله‌ها اجازه کاشت گیاه در حیاط جلویی را نمی‌دهند.

پرورش گیاه در خانه

۲. کاشت گیاه در نیمکت های نشیمن

در این حیاط خلوت در محله مادیسون پارک در سیاتل، طراح منظره‌ای به نام "اسکات اکلی" این نیمکت نشیمن را پشت حیاط خلوت ساخته است تا فضای سکوی مرتفعی که امکان کاشت گیاهان اضافه را فراهم می‌کند، متناسب با گیاهان خوراکی کم و زیادی که مالکان خانه برای پرورش دادن انتخاب می‌کنند، دوبرابر کند.

پرورش گیاه در خانه

 اگر نیاز باشد می‌توان نیمکت‌های متحرک را با سکوهای بلند کاشت گیاه جابجا کرد.

پرورش گیاه در خانه

۳. باغچه های صفحه ای

این صفحه‌های گیاه کاری شده در باغچه وظیفه‌ای دو چندان دارد. این تخته‌های چوبی که در گوشه‌ای تنظیم شده‌اند از خاک پر شده تا کیسه‌های مخصوص کاشت گیاه برای پرورش توت فرنگی ایجاد کنند، و اینگونه گلدان‌های کم جا و جمع و جور و باغچه‌های صفحه‌ای جذاب ساخته می‌شوند. این گونه برداشت محصول هم آسان است، چرا که میوه‌ها به صورتی قرار گرفته‌اند که از صفحات آویزانند. شخصی می‌تواند از چند برج توت‌فرنگی استفاده کند تا یک صفحه سایه‌دار در قسمت آفتابی حیاط بگستراند، یا از یک برج توت‌فرنگی استفاده کند تا یک بالکن باریک را به دو قسمت نشیمن مجزا تقسیم کند.

پرورش گیاه در خانه

این حیاط که در تصویر مشاهده می‌کنید دارای طراحی و قفسه بندی مشابه است، البته معماران و طراحان کارگاه معماری "سی پلاس سی" از قفسه‌های فلزی به جای قفسه‌های چوبی استفاده کرده‌اند. پشت‌بام‌هایی که به این صورت ساخته شده‌اند یک فضایی مشابه با فضای گلخانه به وجود می‌آورند تا کاهو و دیگر گیاهان ظریف و کم استقامت پرورش داده شوند.

پرورش گیاه در خانه

۴. باغچه‌های دیواری درون آپارتمانی

اگر شما درون خانه‌تان دیواری دارید که حداقل چهار ساعت نور مستقیم خورشید دریافت می‌کند، ظروف به کار گرفته شده روی آن دیوار می‌توانند گلدان‌هایی بی نقص برای پرورش گیاهان خوراکی و معطر باشند. این ظروف شیک که روی یک دیوار درخشان سوار می‌شوند، محوطه پیشخوان آشپزخانه را هم تمیز نگه می‌دارد.

فضای رشد گیاهان به اندازه کافی عمق دارد تا برای گیاهان خوراکی با ریشه‌های کم عمق و ضعیف تر مثل توت فرنگی و گیاهان معطر فصلی مثل پیاز، جعفری و ریحان هم مناسب باشد.

ظروف اصطلاحا "شکوفا" توسط "روز اومهولت" برای شرکت "انقلابی در طراحی خانه ها" طراحی شده است.

پرورش گیاه در خانه

۵. دیوارهای زنده

این باغچه خانگی طراحی شده توسط پاتریسیا فاکس از شرکت آرالیا، یک ضیافت باشکوه برای چشم ها و ظروف آنجا به وجود می آورد. دیوارهای جاندار مملو از کاهو و سبزی های خوراکی و گلدان های توکار مرکبات خانگی و سبزی های معطر مخصوص آشپزی، مواد و عناصر سازنده زیادی را برای تشکیل یک ضیافت باشکوه در حیاط خلوت فراهم می‌سازد.

پرورش گیاه در خانه

اگر چه نصب و راه اندازی و همچنین نگهداری از یک دیوار جاندار در این اندازه برای اکثر ما غیر واقع بینانه است، پس هنگام طراحی یک باغچه خوراکی از یک محیط عمودی به نفع خودتان استفاده کنید. کاشت یک دیوار زنده کوچک‌تر با سبزیجات فصلی را امتحان کنید، یا برای پوشش‌دهی به قسمت عمودی و آقتاب‌گیر باغچه‌تان، یک بوته انگور یا کیوی بکارید.

مطلب مرتبط: چگونه در گلدان گوجه فرنگی پرورش دهیم؟

پرورش گیاه در خانه

۶. بالکن شهری

اجازه ندهید فضای بیرونی باریک، جلوی پرورش گیاهان خوراکی‌تان را بگیرد. این بالکن تمام آفتاب‌گیر پاریسی، توسط یک پدر برای دو فرزندش عاشقانه کاشته شده است، تماما از کاهو، گوجه فرنگی، کرفس، ریحان، تربچه، توت فرنگی، فلفل، نعناع و دیگر گیاهان معطر. فضا بزرگ ولی باریک است- به اندازه ی ۲۰ پا طول در ۳.۲۵ پا ( ۶ متر در ۱ متر).

پرورش گیاه در خانه

گلدان‌ها توسط یک کانال آبی زیرخاک، آبیاری زیر زمینی می‌شوند، که به پدر و فرزندانش اجازه می‌دهد به مدت دوهفته بدون نگرانی از آبیاری گیاهان آنجا را ترک کنند. حالا گوجه فرنگی‌ها در میانه تابستان شکوفه زده‌اند.

پرورش گیاه در خانه

۷. جعبه‌های پنجره ای

ما راجع به این موضوع بحث خواهیم کرد که جعبه‌های پنجره‌ای که برای پر شدن از موجی از کاهوهای سبز و برنزی استفاده می‌شوند به همان اندازه گلدان‌های پر گل زیبا و جذاب هستند. متخصص کاشت باغچه‌های ارگانیک "استیو مازلی" اغلب جعبه‌های پنجره‌ای را برای پرورش کاهو‌های با ریشه‌های کم عمق و ضعیف، ذخیره فضای کوچک بالکن‌ها و ایوان‌ها برای محصولات با ریشه‌های بلندتر و عمیق‌تر مثل بادمجان یا گوجه فرنگی که در ظروف بزرگ‌تر بهتر جا می‌گیرند، استفاده می‌کند.

پرورش گیاه در خانه

اینجا، مازلی،  لوبیا سبزهای یشمی رنگ را درجعبه،های پنجره،ای که روی نرده‌های پر نقش و نگار به کار گرفته شده‌اند، پرورش می‌دهد. وقتی کانال آبی درعمق کمی از خاک قرار گیرد، جعبه‌های پنجره‌ای ممکن است سریعا خشک شوند، پس بهتر است سیستم آبیاری قطره‌ای تعبیه شود یا یک برنامه آبیاری دستی روزانه در نظر گرفته شود.

پرورش گیاه در خانه

۸. باغچه‌های کیسه‌ای

معمولا، مکان‌هایی مثل کناره‌های حیاط که کمتر به آنها توجه می‌شود، می‌توانند برای گیاهان خوراکی محیط کاشت و پرورش گیاه اضافی فراهم کنند، به شرط آنکه آفتاب کافی دریافت کنند.

در این باغچه‌های حاشیه‌ای خارج از سیدنی، طراح منظره "استیو وارنر" از شرکت " طراحی فضای خارجی خانه" از کیسه‌های مخصوص کاشت گیاه در پیاده‌رو کناری حیاط برای پرورش گوجه فرنگی‌های گیلاسی روی یک آلاچیق فلزی جذاب استفاده کرده است.

پرورش گیاه در خانه

۹. همراه با درخت یا درختچه

اگر شما درختی که در گلدان کاشته شده یا یک درختچه همیشه سبز با فضای اضافی اطرافش دارید، سعی کنید توت فرنگی‌های خوراکی، برگ کاهو یا سبزی‌های معطر در آن فضای اضافه بکارید. در این ظرف طراحی شده توسط "کارن کی.ما" توت فرنگی‌ها یک لایه زیرین جذاب و خوشمزه برای یک درختچه همیشه سبز استاندارد و عالی به وجود آورده است.

پرورش گیاه در خانه

۱۰. حاشیه پیاده‌رو

اگر کناره آفتاب‌گیر پیاده‌روتان بلا استفاده مانده است، اضافه کردن کمی گیاه خوردنی را در نظر بگیرید. سکوهای بلند، مثل این باغچه‌های کناری پیاده رو در سیاتل که توسط "ارین لو" طراحی شده است، گیاهان با خاک‌های غنی شده فراهم آورده است و آنها را کمی بالاتر از محل عبور سگ‌ها تنظیم کرده است. درختان میوه هم می‌توانند مناسب باشند، به شرطی که فکر تقسیم میوه‌ها با همسایه‌هایتان را از سرتان بیرون کنید و خواهان این باشید که مسئولیت تمیز کردن پیاده رو از میوه‌هایی که از درخت افتاده اند را بپذیرید.

پرورش گیاه در خانه

به ما بگویید: آیا تا به حال سبزی، میوه و گیاهان معطر در فضاهای غیر معمول پرورش داده اید؟ از تجربیاتتان در قسمت نظرات بگویید .
برچسب ها :نظرات


تبلیغات